RYFO
Release Yourself From Oppression -=Pentru cei care au ceva de spus si nu au/stiu unde sa o faca=-
Lista Forumurilor Pe Tematici
RYFO | Reguli | Inregistrare | Login

POZE RYFO

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
angela31 pe Simpatie
Femeie
23 ani
Buzau
cauta Barbat
24 - 60 ani
RYFO / Exprima-te / Violenta Moderat de Ash, Bloody, Never Trust Men
Autor
Mesaj Pagini: 1
Bloody
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 12
Violenta este pretutindeni si multa lume nu stie sa se fereasca de ea sau nu poate.Violenta este un
comportament vulgar manifestandu-se atat fizic cat si psihic.Da,bineinteles ca avem sau se presupune ca avem cu
ce combate violenta stradala si anume politia din ziua de azi(din Romania mai exact).Ne nastem,parintii ne cresc si treptat
ne ofera educatia necesara pentru a nu fi violent sau a nu ajunge violent,ci un comportament cat mai adecvat pentru a fi
respectati si a respecta in acelasi timp,ca doar suntem oameni si trebuie sa ne comportam ca atare,nu mai suntem
in grote ca la inceput.Se spune ca alcoolul face lumea violenta,in special pe barbati.Ei bine nu de asta depinde
daca suntem violenti sau nu.Totul sta in felul nostru de a fi,adica asa cum am crescut sau asa cum ne-am format.Manifestarile acestea
grotesti sunt de neiertat cateodata dar mereu putem sa incercam sa ajutam indivizii,ca prima solutie.A ajuta pe cei din jur
te ajuti si pe tine.Cum?Ajutandu-i pe ceilalti de langa tine sa nu ajunga la stadiul maxim de violenta
sau in alte cazuri ajutandu-i sa depaseasca aceasta etapa,sa se "vindece",In felul asta tu stai linistit stiind ca
ai facut ceea ce trebuia sau macar ai incercat,pentru ca nu totdeauna se intampla ca individul sa iti
raspunda la dorinta de a scapa de acel viciu.Oamenii se impart in doua categorii dupa mine:cei care recunosc ca au o problema
si vor ajutor,si cei care nu recunosc/sau nu sunt constienti de aceasta "boala".
         Se intreaba multi cum ar fi lumea noastra fara violenta.Ar fi cu siguranta un loc mai pasnic si
mai locuibil.De ce trebuie sa ne temem sa iesim noaptea pe strada sau sa mergem acasa?Toate astea nu ar trebui sa
existe,dar exista din pacate.Cum am mentionat mai sus avem un mod de a combate violenta stradala.
Eu cel putin,nu am vazut ca politia sa fie constienta de ceea ce se intampla in jurul nostru,a lor,a tuturor.Nu
vreau sa rezum totul la politie dar fiindca aceasta este metoda cu care se presupune a se apara in fata violentei stradale,
am mentionat-o.Am vazut cazuri in care multe familii au parte de violenta si nu fac nimic in legatura cu asta.Probabil
sunt constransi:fie sunt amenintati,fie se gandesc si azi si maine ca aceasta va disparea.Ei bine gresesc rau de tot.A da apa la
moara la ceva atat de urat si rau este inadecvat.Da,le este frica,insa nu trebuie sa lasam propriile temeri sa ne impiedice sa
facem ceea ce este nevoie.Trebuie sa fim liberi a ne exprima in multe circumstante si sa spunem/recunoastem adevarul chiar daca
doare.Numai asa putem incerca sa cream o lume mai accesibila pentru toti.Luptati pentru ceea ce merita si nu va lasati influentati negativ de catre nimeni.


_______________________________________
FITI LIBERI  DEOARECE IN FOND  E TOT CE CONTEAZA !!!

pus acum 17 ani
   
darkhhunter
Membru

Din: Cluj Napoca
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 133
Imi permit sa comentez

1)
ca doar suntem oameni


- Corect Humans. Nothing more.

2)
Oamenii se impart in doua categorii dupa mine:cei care recunosc ca au o problema si vor ajutor,si cei care nu recunosc/sau nu sunt constienti de aceasta "boala".


- Corect Sunt perfect de acord. Si tind sa anunt cat se poate de mandru: la 21 de ani nu am dat cu pumnul (sa ma bat) in nimeni, niciodata

3)
  Se intreaba multi cum ar fi lumea noastra fara violenta.Ar fi cu siguranta un loc mai pasnic si mai locuibil.


- Gresit Lumea fara violenta ar fi un loc mult prea tensionat. Tine cont ca majoritatea se exprima sau/si se descarca printr`o bataie buna. Da, da, da, sunt complet de acord: majoritatea nu gandesc nici cat un chibrit.

4)
Eu cel putin,nu am vazut ca politia sa fie constienta de ceea ce se intampla in jurul nostru,a lor,a tuturor.


- Corect Ii doare`n #&@% de noi.

5) Tind sa adaug ceva: doar un sfat, as spune... -> Nu incerca sa combati. Evita. Sincer sa fiu, prefer sa ies din jungla si sa stau in pomul meu si sa ii las, pur si simplu, sa se manance intre ei... Nu intervin decat atunci cand un prieten are nevoie de ajutor.


_______________________________________
-- Why should one even bother if, in the end, everything goes to waste?... --

pus acum 17 ani
   
Bloody
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 12
Eu nu ma refeream la un pumn dat de careva pentru a-si  descarca nervi acumulati la scoala,acasa,la servici etc,,ci era vorba despre chestiile majore care nu permit ca unii oameni sa duca o viata fara frica asa cum duci tu sau eu sau oricine altcineva.din tot ceea ce am scris eu se pot intelege multe,dar daca se stie a citi cu atentie atunci ''u got the point''.nu te agita asa mult pt ca asa iese din ceea ce ai scris,ci intelege ca fiecare este cu pararea lui!

_______________________________________
FITI LIBERI  DEOARECE IN FOND  E TOT CE CONTEAZA !!!

pus acum 17 ani
   
Ash
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 53
stiu unde bati,bloody.crede-ma,am avut interferente cu specimene de genul...la urma urmei,nu poti face nimic.daca matahala aia de 2/2 vrea sa te bata nu prea ai cum sa eviti asta,decat sa fugi,nah...pe de alta parte,sustin o schimbare...doar ca asta cere timp pe care noi nu il avem....asta cere generatii intregi educate diferit.noi,fiind oamenii de maine,ne putem ocupa de asta la nivelul de individ.mai mult ar tebui sa se mobiizeze toata societatea ca sa schimbe mediul in care traim,pentru ca viitorii tineri sa aiba in cap ceva mai mult decat mortal combat si wrestling(sper ca am scris bine,in caz contrat,scuzati-mi nestiinta)
concluzia mea este....tot ce putem face e sa incercam sa schimbam ceva pentru altii pentru ca matahalele deja existente cu greu vor planta arbusti in loc sa mearga la sala.
Peace...


_______________________________________
Sapientia ars vitae est...

pus acum 17 ani
   
william
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 16
ma gandeam sa adaug si eu ceva. gandeste-te asa(bloody) traim intr-o societate care ne invata sa fim violenti. in primul rand,cum zicea si ash atat timp cat exista wrestling si mortal combat sau counter stryke, la ce te astepti in continuare?inca de cand te nasti, inveti ce inseamna competitia si inveti sa o urmezi "bisericeste"(da,asta ar fi un termen potrivit).la scoala, in familie , la televizor , mai tarziu la munca, peste tot acelasi lucru : oameni care se calca in picioare si se omoara pentru a fi "mai bun", cu un pas inaintea celuilalt(domina sau vei fi dominat! asta e una din regulile principale ale "jocului" ) .apoi, lucrezi, sau mai bine zis esti fortat sa lucrezi pentru ca alternativa ar fi foametea, lucrezi mult si nu esti platit indeajuns niciodata(unde ar fi profitul pentru munca ta ,atunci?).ai impresia ca nu ai un cuvant de zis in ceea ce priveste munca ta, trebuie sa o faci ca sa supravietuiesti , indiferent daca iti place sau nu. ia-le pe toate astea si apoi mira-te ca apare violenta, ca apar violuri, frustrari,disperare. oamenii se satura la un moment dat(nu am nici cea mai mica idee cum se scrie :-s)si cum altcumva sa se exteriorizeze?mi s-ar parea absurd sa fie altfel, suntem invatati cu violenta, sa ne purtam pasnic, asta ar fi mai degraba ciudat .intr-o lume in care tot ce vezi e violenta, nu poti sa stai si sa primesti in continuare lovituri.
tind totusi sa te contrazic la ceva. spui ca politia , teoretic, e acolo ca sa ne apere.pe cine ? unde ? politia nu are nicio legatura cu ce se intampla "in strada". uniformelor astora impersonale care nu au altceva de facut decat sa se asigure ca "totul e la locul lui" in societatea noastra perfecta li se da dramul de putere care face sa apara violenta si din partea lor.apoi, pe cine apara defapt? pe cine apara legile? pe cei ce au putin mai multi bani, mai exact pe cei plini de bani in case cu sistem de alarma si cu masini de 100 000 de euro.nu au nicio legatura cu ce se intampla ,cu "violenta de strada" cum spuneai tu si nici nu erau vreodata meniti sa aiba ...

Modificat de william (acum 17 ani)


pus acum 17 ani
   
Bloody
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 12
Gresesti william.Eu nu am zis ca politia e acolo sa ne apere,ci am spus ca este acolo de fatada doar,,se presupune ''ce ne apara''.Citeste cu atentie te rog.Si inteleg unde bati cu tot ce ai scris acolo,sunt foarte de acord,dar gandeste-te asa: daca nici unu nu o sa ''se ridice'' sa spuna ca s-a saturat,atunci nimeni nu o s-o faca pentru ca asa se gandeste.Daca cineva ar pune picioru in prag si ar incepe din nimic,ar ajunge sa realizeze ceva pentru noi toti daca l-am si ajuta!

_______________________________________
FITI LIBERI  DEOARECE IN FOND  E TOT CE CONTEAZA !!!

pus acum 17 ani
   
Ash
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 53
corect!atunci hai sa ne ridicam,hai sa facem ceva!
un manifest pentru pace si pentru natura mai buna a fiecaruia.am deja o idee,am sa va dau detalii cat de curand.


_______________________________________
Sapientia ars vitae est...

pus acum 17 ani
   
darkhhunter
Membru

Din: Cluj Napoca
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 133
Faza si mai interesanta Am gasit un articol recomandat de un prieten ce mi s`a parut foarte interesant Intitulat "50 Things You're Not Supposed To Know" - link: http://www.gatecreepers.com/workspace/l ... 20Kick.pdf

Si as dori sa subliniez un titlu de acolo: "THE POLICE AREN'T LEGALLY OBLIGATED TO PROTECT YOU"

Pfuai, fuck.. (scuzati lipsa de inspiratie la 4:14 AM) : "WORK KILLS MORE PEOPLE THAN WAR" Ahaahahahaha ...ha..

Sanatate 

Modificat de darkhhunter (acum 17 ani)


_______________________________________
-- Why should one even bother if, in the end, everything goes to waste?... --

pus acum 17 ani
   
InoCeaAlba
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 35
dear Ash & Bloody...
parca ati uitat de anul trecut, de vara trecuta si ce s`a intamplat cu manifestul pentru pace si non-violenta..manifestul care s-a facut in urma mortii unuia din ai nostri, omorat in bataie (la propriu) in plina strada. Atunci a fost implicata si politia, s`a incercat pe cale legala (petitii etc) sa se schimbe ceva in sistem, pana si primarita a zis cateva cuvinte si la ce`o ajutat toata treaba? poate doar constiinta colectiva a fost cat de cat mai usurata ,avand falsa impresie ca, totusi, s`a facut ceva(yey, manifestam, suntem tari si empatici).Dar  manifestul a avut vreo finalitate? s`a schimbat ceva? va simtiti mai in siguranta pe strazile sighetului noaptea?


_______________________________________
voi iubi totul ca sa nu tip.

pus acum 17 ani
   
Ash
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 53
pai,tocmai asta e....ca nu ma refer la genul de petitii legale care sa implice primaria....ma refer la genul de manifest unde sa tragem un semnal,de ce nu ceva unde sa impartim zambete?decat un pumn,mai bine un zambet....adica,exemplele se pot prelua si daca dai un start oamenii vor duce mai departe ideea.....eu zic ca merita incercat...

_______________________________________
Sapientia ars vitae est...

pus acum 17 ani
   
Bloody
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 12
Domnule Darkhunter eu nu am sustinut ca poilitia este obligata sa ne apere.Pentru numele lui Dumnezeu,cititi corect !!!!!!!!!!!!!!!!!data viitoare postez si un dex pt cei care nu ma inteleg!

_______________________________________
FITI LIBERI  DEOARECE IN FOND  E TOT CE CONTEAZA !!!

pus acum 17 ani
   
Bloody
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 12
Ok Ash,atunci astept sa ma contactezi:*

_______________________________________
FITI LIBERI  DEOARECE IN FOND  E TOT CE CONTEAZA !!!

pus acum 17 ani
   
InoCeaAlba
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 35
ash, my dear..
ideea e foarte draguta in sine si`s total de acord cu ea...dar daca dai cu zambete in oameni de unde stii ca nu se va trezi vre`un "4 clase neterminate" sa`ti intoarca zambetul cu un pumn in fata? doar pentru ca nu crede in acel zambet sau nu i`a placut fata ta zambind? cum poti sa combati violenta care nu are nici cel mai mic temei sa existe?
in alta ordine de idei..imi povestea cineva ca la revolutia din `89 oamenii s`au dus si le`au dus sandwich`uri si flori soldatilor care trageau in ei  and guess what.. they kept on shooting...

Modificat de InoCeaAlba (acum 17 ani)


_______________________________________
voi iubi totul ca sa nu tip.

pus acum 17 ani
   
darkhhunter
Membru

Din: Cluj Napoca
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 133

Bloody a scris:

Domnule Darkhunter eu nu am sustinut ca poilitia este obligata sa ne apere.Pentru numele lui Dumnezeu,cititi corect !!!!!!!!!!!!!!!!!data viitoare postez si un dex pt cei care nu ma inteleg!


Bloody... :| bine spui... citeste, fta`l irod forum :|  Eu iti sustineam punctul de vedere for fucks sake... adica ERAM DE ACORD CU TINE si am adus dovada :|

PS: IT'S D-A-R-K-H-H-U-N-T-E-R ... not dark hunter =.="

Modificat de darkhhunter (acum 17 ani)


_______________________________________
-- Why should one even bother if, in the end, everything goes to waste?... --

pus acum 17 ani
   
Bloody
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 12
Whatever....Oricum din moment ce te-ai legat de toata chestia de la bun inceput trebuia sa ghicesc dintr-o data ca imi sustineai punctul de vedere?In fine....:-j

PS:scuze ca am scris gresit numele.


_______________________________________
FITI LIBERI  DEOARECE IN FOND  E TOT CE CONTEAZA !!!

pus acum 17 ani
   
Ash
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 53
Bloody,nu te enerva ca omu' sustinea ideea de la inceput,dar nu ai inteles bine.
Ino,daca toata lumea ar fi gandit asa,nu s-ar fi ajuns nicaieri.Normal ca o sa fie oameni care dau cu pumnul dar asta se intampla cand vrei sa schimbi ceva.Tot timpul!Deci decat sa ramai pasiv sau ignorant,mai bine iei doi pumni pentru ceva in care crezi.Cel putin asta e modul meu de a vedea lucrurile...
Pana una,alta...peace!


_______________________________________
Sapientia ars vitae est...

pus acum 17 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la