RYFO
Release Yourself From Oppression -=Pentru cei care au ceva de spus si nu au/stiu unde sa o faca=-
Lista Forumurilor Pe Tematici
RYFO | Reguli | Inregistrare | Login

POZE RYFO

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Ank_beleaua
Femeie
25 ani
Bucuresti
cauta Barbat
35 - 51 ani
RYFO / Discutii de cafenea / si ieri si azi.. Moderat de Ash, Bloody, Never Trust Men
Autor
Mesaj Pagini: 1
william
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 16
ei bine, probabil cativa ati auzit despre programul de invatamant "doi in unu" prin care poti alege sa studiezi (in timpul invatamantului preuniversitar!!) doi ani de scoala in unul singur. procedeul e simplu. te duci, aplici, primesti aprobare, sari direct cu doua clase in fata , iar clasa pierduta o "recuperezi" prin diferente in timpul anului scolar.
totul bine si frumos, eu , entuziasmata de optiunea pe care mi-o ofera prea-luminatul minister al educatiei de a scapa mai repede de chinul pedagogic, am vrut sa aflu mai multe detalii. si unde altundeva decat la biroul de relatii publice al ministerului educatiei si cercetarii.aveam pregatita poezia, tot. stiam datele esentiale, formulele reverentioase, ca de! vorbeam cu functionari publici.in fine, m-am imbracat frumos, mi-am pus zambetul pe fata si am intrat in cladirea plina de oameni si extraordinar de calduroasa.o doamna la intrare m-a trimis la camera 4 (imediat mi-a trecut prin gand camera o-suta-unu).oricum, am intrat , am asteptat, am asteptat zambitoare in speranta ca in multimea de persoane cu un ecran luminos in fata si un telefon in mana o sa ma observe cineva. s-a intamplat si asta in final. o doamna moroconoasa m-a intrebat ce vreau. si i-am istorisit frumos ca vreau sa fac doi ani de liceu intr-unul si ca doamna de la intrare m-a trimis acolo . mi-a aratat o alta doamna extrem de fericita cu degetul , iar ultima mi-a spus nervoasa sa merg la cladirea din centru. bine, multumesc, am indrugat eu speriata.cladirea din centru.. ulterior am aflat ca aceasta era defapt in limbajul dur, esentializat al functionarilor cladirea ministerului , cladirea de la capatul strazii (se forma o intersectie in forma de T ,iar ministerul era cladirea fix de la intersectie,adica "din centru" ) . am ajuns si la locul cu pricina unde un alt portar a sarit pe mine fiindca incercam sa o imit pe o doamna ce intrase pur si simplu pe teritoriul public.biiine, i-am istorisit si lui frumos cum ca vreau sa fac doi ani de liceu intr-unul , ca am fost la biroul de relatii publice si o doamna de la intrare m-a trimis la camera 4 unde o alta doamna m-a trimis la cladirea din centru care era defapt ministerul.pfiu! s-a uitat putin nedumerit si m-a trimis la ultima usa pe dreapta, pe afara !! nu aveam degand sa asadiez cladirea, daca la asta se gandea. oricum , am trecut linistita si pe langa cameramani si domnisoare imbracate frumos si aranjate ce asteptau la umbra si am intrat la ultima usa din dreapta. alte scari..am dat de un alt "nenea portar", la fel de plictisit si,cand m-a intrebat unde vreau sa merg i-am istorisit si lui frumos ca nu stiu! ca am fost la biroul de relatii publice, ca o doamna m-a trimis la camera 4, unde o alta doamna m-a trimis la cladirea din centru care am aflat ca era defapt ministerul si in final ca portarul m-a trimis la ultima usa pe dreapta .am zambit nedumerita dupa ce mi-am turuit povestea si mi-a zis ca nu intelege si sa cobor, ca este un telefon langa geam si sa formez 1192, retine 1192! biiine.. am coborat , am format, nu a raspuns nimeni. am format din nou, a raspuns o doaman enervata si m-a intrebat ce vreau. am trecut direct la subiect,agatandu-ma de faptul ca doamna nu era fata in fata cu mine.i-am spus ca vreau sa fac doi ani de liceu intr-unul singur si dupa cateva nelamuriri a raspuns.
-nu se poate !
-cum adica nu se poate?
-nu de poate!!
-de ce nu se poate??nici nu v-am spus in ce clasa sunt!
- pentru ca clasa a 9-a e an de inceput(incepi liceul), clasa a 10-a e an de sfarsit(termin invatamantul fara plata), clasa a 11-a e an de inceput(ia ghici, incepi invatamantul cu plata), iar clasa a 12-a e an de sfarsit (termini liceul). in concluzie, nu se poate!
-multumesc , la revedere!
bine, bine. pai cum asa, domnule? in traducere libera , avem o lege care nu se poate aplica . asta daca nu cumva se hotaraste vreun pici ca in clasa a 6-a vrea sa faca si clasa a 7-a .    mai stii , cu copiii din ziua de azi nu se stie niciodata! ei bine, lumea avea sens din nou in timp ce treceam nervoasa pe langa ziaristii ce il/o asteptau pe domnul/doamna ministru.uite de asta erau doar doua articole pe net despre doar doua persoane extraordinare care ar fi reusit sa faca cei doi ani intr-unul de cand s-a pus si la noi legea asta.ma uitam tampita la cladirea impunatoare si la camerele de filmat de la colt si ma gandeam la raspunsul mamei mele"groaznic, si cum zici ca e vremea la bucuresti?" ce ??? ce ar trebui sa fac ? sa zic simplu asta e si sa ma uit diseara la discursul inteligent al ministrului educatiei si cercetarii?!yupiee! nu o sa mai avem 5 ore de matematica pe saptamana ! sintagma "paine si circ pentru multime " are din nou sens. ce legatura are defapt imaginea in costum de firma cu ce se intampla defapt "in strada". de ce tocmai noi, elevii, majoritatea(trebuie sa recunoasteti ca procentul 16 profesori la 30 de elevi nu e tocmai egal) nu avem niciun cuvant de spus atunci cand se stabilesc legile in invatamant? de ce tocmai noi nu avem niciun cuvant de spus cand noi suntem cobaii, noi suntem cei pe care se aplica ! de ce ascultam si zicem multumesc, la revedere? si ce legatura are ministrul cu toate astea ? oameni in costume scumpe care... au facut si ei scoala (pe timpul lui ceausescu!) si stiu cum e ...cat le pasa lor atunci cand vine vorba de lucruri mai putin formale, cand nu mai e vorba de legi , de somnicul de dupa amiaza , de interviuri , cand trebuie sa aplice ceea ce "predica"...discursuri si discursuri "pentru tara si popor"... cum se spune "fa ce zice popa , nu ce face popa"...ei bine , eu am un cuvant de spus :
  m-am saturat! si nu sunt singura...

Modificat de william (acum 17 ani)


pus acum 17 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la