RYFO
Release Yourself From Oppression
-=Pentru cei care au ceva de spus si nu au/stiu unde sa o faca=-
|
Lista Forumurilor Pe Tematici
|
RYFO | Reguli | Inregistrare | Login
POZE RYFO
Nu sunteti logat.
|
Nou pe simpatie: Ada_net
 | Femeie 25 ani Bucuresti cauta Barbat 25 - 47 ani |
|
TheSeeker
Membru nou
 Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 10
|
|
O poveste impresionantă a unui tânăr de 25 de ani, supradotat, care nu îşi găseşte locul în societatea contemporană. Defectul său major este faptul că gândeşte prea mult, nu reuşeste să se integreze, fiind prea diferit faţă de cei din jurul său. Frustrat, ia hotărârea de a se transforma într-un prost, considerându-i pe aceşti fericiţi. Ei îşi trăiesc viaţa, se bucură de ea, fără sa fie framântaţi de intrebări. Un roman scurt, organizat simplu din punct de vedere a structurii, a spaţiului şi a timpului în care se desfăşoară acţiunea; dar izbitor de profund prin conţinut. Fără de a avea pretenţia de a dezbate pe deplin temele abordate(rolul individului în societate, relaţiile inter-umane, revolta, ascensia şi declinul, faima, iubirea), reuşeste să aducă în prim plan putreziciunea lumii în care trăim dar şi puţinele valori (adevărate) rămase. Descoperim prin ochii lui Antoine (personajul principal) unele răspunsuri la întrebări care ne frământă pe mulţi. Încă un plus al acestui roman de buzunar (dacă îmi permiteţi să-i spun aşa) îl reprezintă unele pasaje umoristice şi ironice. Dacă nu aţi mai răs de mult la o carte, e timpul s-o faceţi citind aceste pagini.
9.2KB
_______________________________________ Încredinţaţi-vă visurilor, deoarece în ele stă ascunsă uşa ce dă spre eternitate
|
|
| pus acum 17 ani |
|
Sc0rp†0n
Administrator
 Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 47
|
|
interesant ... daca ai cartea, sa stii ca doresc si eu sa arunc un ochi prin ea 
_______________________________________ Lumea sunt eu: Eram cum sunt si azi, vagabond. Mintea celorlalti exista numai ca ipoteza a mintii mele. Lumea e asadar reprezentarea mea, lumea e sufletul meu, lumea sunt eu. Si oamenii? Marionete pretentioase ale teatrului meu interior, figurine grabite in pupila mea.
|
|
| pus acum 17 ani |
|
darkhhunter
Membru
 Din: Cluj Napoca
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 133
|
|
"I've only seen paintings of that painting" -> Dupa cum spune Scorpion - si eu m`as baga la ea ... am auzit adevarate legende despre ea...
_______________________________________ -- Why should one even bother if, in the end, everything goes to waste?... --
|
|
| pus acum 17 ani |
|