RYFO
Release Yourself From Oppression -=Pentru cei care au ceva de spus si nu au/stiu unde sa o faca=-
Lista Forumurilor Pe Tematici
RYFO | Reguli | Inregistrare | Login

POZE RYFO

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
angela31 la Simpatie.ro
Femeie
23 ani
Buzau
cauta Barbat
24 - 60 ani
RYFO / Discutii de cafenea / gratuitati Moderat de Ash, Bloody, Never Trust Men
Autor
Mesaj Pagini: 1
william
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 16
observ in ultima vreme din ce in ce mai mult(poate pentru ca deja e canicula in bucuresti) tot felul de gratuitati din partea oamenilor.
o sa incep cu cel mai simplu exemplu. esti in autobuz, vine controlorul,n-ai bilet. iti da amenda, normal (asta e slujba lui, e de inteles) , dar il plateste cineva sa te faca in toate felurile, sa se comporte cu tine ca si cu ultimul om? are ceva de castigat daca te ameinta ca te duce la jandarmi cand ii spui frumos ca nu porti mereu 50 de lei dupa tine si ca nici buletinul nu-l porti dupa tine.
apoi, la scoala : am lipsit, nu am dat un test. profesorul nu vrea sa mi-l dea separat, nici sa m-asculte, prefera sa ma ameninte ca nu imi inchide media. ce dumnezeu? tot oameni suntem... are ceva de castigat daca se comporta asa cu tine? au profesorii o placere perversa in a ii face pe elevi sa se streseze si sa se implore de ei? sau poate vreo frustrare?
pe strada , faci o prostie(exemplu meu este:dat jos afise). vine nenea politist la tine si te ia cu : ce crezi ca faci? de ce le rupi alea ? cine te crezi ? si daca vrei sa ii explici urmeaza: tu nu stii nimic, crezi ca nu stiu ca vrei sa-mi speli creierul!(nu radeti,chiar am primit replica asta)si daca indraznesti sa continui: da cine te crezi tu ,sa-mi vorbestie MIE asa, si sa te fereasca sa ai prin preajma vreun prieten care striga: patrula suge pula!ca urmeaza : vrei sa te iau la sectie? asfalt te fac! cine crezi ca esti? si daca incerci sa ii explici ca esti OM si ca TEORETIC traim in democratie si ca TEORETIC ai dreptul sa zici patrula suge pula ,pentru ca e opinia ta si nimeni nu ti-o poate ingradi atat timp cat nu o pui in practica.. ei bine in cazul asta scoate carnetelu cu amenzi. nu inteleg,daca faci ceva ilegal(desi ma indoisesc ca dezlipitul de afise este, cel putin nu direct) nu poate pur si simplu sa iti zica : legea x zice ca nu ai voie,iti dau amenda. trebuie sa faca tot tam-tamul asta?
poate sunt frustrari... poate e putina putere care le este data prin functia de oameni ai legii si dreptatii(aici intra si profesorii), nu stiu, dar ma uimesc din ce in ce mai tare in fiecare zi. absurditatile astea ma fascineaza.sa tot auzi de caragiale...

gratuitati observ ultima vreme din mai mult(poate pentru deja canicula bucuresti) tot felul

12.5KB


pus acum 17 ani
   
InoCelRoz
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 21
exercitarea asta abuziva a drepturilor cred ca are o explicatie simpla. cresterea respectului fata de propria peroana si gadilarea propriului orgoliu. e un mod de a se simti importanti in societate. nu cred ca acest gen de purtare trebuie incurajat dar nici criticat foarte aspru avand in vedere ca fiecare din noi simte nevoia sa stie ca el conteaza(si gasim diverse modalitati sa ne confirmam asta) si nu ai voie sa mergi fara bilet, sa chiulesti sau sa rupi afise ).

Modificat de InoCelRoz (acum 17 ani)


_______________________________________
It is said that his enemies would go blind from over-exposure to pure awesomeness!

pus acum 17 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la