RYFO
Release Yourself From Oppression
-=Pentru cei care au ceva de spus si nu au/stiu unde sa o faca=-
|
Lista Forumurilor Pe Tematici
|
RYFO | Reguli | Inregistrare | Login
POZE RYFO
Nu sunteti logat.
|
Nou pe simpatie: mimy_glacier
 | Femeie 24 ani Prahova cauta Barbat 26 - 47 ani |
|
william
Membru nou
 Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 16
|
|
poezia e scrisa de i.l. caragiale, dar mie mi se pare foarte amuzanta. nu ma osanditi daca aveti impresia ca am irosit un subiect degeaba. nu e in totalitate despre scoala,dar nu gaseam un loc mai potrivit.
Un bou, ca toţi boii puţin la simţire, În zilele noastre de soart-ajutat... Învaţă la şcoală cartea de cetire Şi ajunse boul un bou învăţat.
Mare lucru-n lume e şi-nvăţătura! Ţine loc de multe, chiar şi de talent... Printr-o bună şcoală, rafinezi natura: Din viţel poţi scoate un bou eminent.
Nu încape vorbă, între animale, Un aşa specimen greu să mai găseşti Să citească zilnic feluri de jurnale, Rumegând atâtea ştiri politiceşti.
Astfel, eminentul, în curent cu toate, Iată, pe nepotu-i tânăr l-a-ntâlnit: „Unchiule, cum mergem?” — „Excelent, nepoate! A mai grea problemă s-a şi resolvit”.
„Unchiule, iar glume!” — „Ba deloc, băiete! Sunt de-acord cu toţii, foarte sigur ştiu... Şi m-ascultaţi pe mine, eu citesc gazete: Tu nu ştii nimica, eşti un agiamiu.
Mă-ndoiam eu însumi: m-am convins în fine, C-am scăpat de-acuma de orice nevoi: Ni sunt deopotrivă voitori de bine Şi au multă milă cei mai mari de noi.
N-au pierit zadarnic, astă primăvară, Dintre noi atâţia ca la zalhan.! Drepturile noastre sfinte triumfară: O s-avem islazuri, dacă ni le-or da...”
A rămas viţelul ca un gură-cască, Fericit că-n fine sacra speţ-a lui O avea de-acuma din belşug să pască Ş-o purta mai lesne greul jugului.
36.8KB
|
|
| pus acum 17 ani |
|
william
Membru nou
 Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 16
|
|
ma scarbeste. ma scarbeste relatia profesor-elev. ma scarbeste un profesor care se simte jignit pentru ca un elev a avut curajul sa i se adreseze cu "tu"(ori e animal, ori e nesimtit din nastere, cine se crede el?). ma scarbeste profesorul care te trece clasa daca vede ca te implori de el, sau daca ii place cum arati, ma scarbeste profesorul care iti pune limita in inteligenta lui. m-am saturat.
saracul , "nu are bine implementat principiul superioritatii"
Modificat de william (acum 17 ani)
|
|
| pus acum 17 ani |
|