RYFO
Release Yourself From Oppression
-=Pentru cei care au ceva de spus si nu au/stiu unde sa o faca=-
|
Lista Forumurilor Pe Tematici
|
RYFO | Reguli | Inregistrare | Login
POZE RYFO
Nu sunteti logat.
|
Nou pe simpatie: ingera_31 pe Simpatie.ro
 | Femeie 25 ani Constanta cauta Barbat 30 - 59 ani |
|
Sc0rp†0n
Administrator
 Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 47
|
|
Înainte de a ne gândi ce semnifică cuvântul oglindă şi oglinda ca atare, eu consider ca ar trebui să ne gândim cu toţi ''ce este oglinda?" La urma urmei acest lucru este important, indiferent că nouă ne convine sau nu. Pentru majoritatea oamenilor oglinda nu este altceva decât un lucru banal, care ne poate oferi ajutor în diferite situaţii. Dar nu este deloc aşa. Oglinda este un fenomen natural şi el există din totdeauna. În legatură cu acest fenomen există o mulţime de lucruri cunoscute, dar şi multe întrebări care nu şi-au găsit nici astăzi raspunsul. Oglinda inversează stânga cu dreapta, dar nu şi susul cu josul. Acest fenomen a născut vii controverse, mai ales că pot fi construite şi oglinzi care să nu inverseze imaginea. Tot ceea ce am vrut eu sa demonstrez prin afirmaţiile de mai sus este faptul că oglinda nu este deloc ceea ce pare. Nu este o banalitate, chiar dinpotrivă, oglinda apropie lumi separate de distanţe enorme, atat spaţial cât şi temporal, ceea ce îi dă o valoare cosmică. O întrebare tâmpită pe care eu aş dori să o pun este "de ce se întâmplă toate aceste lucruri". Aicea nu pot da un răspuns. Nu pentru că întrebarea este grea, ci pentru că răspunsul este nereprezentativ şi prea puţin important pentru cei care nu au timp sau nu vor sa aibă timp pentru a medita asupra unor lucruri simple. Poate „astea” se întâmplă pur şi simplu pentru că ideea de „simplu” ne sperie pe toţi de cele mai multe ori; cu cât un lucru este mai simplu cu atâta el este defapt mai greu de înţeles şi realizat. Aceasta nu este altceva decât prostia lumei în care noi trebuie să trăim şi incompetenţa "animalelor'' care trăiesc in ea. Din toate acestea eu nu pot să trag decât o singură concluzie. Omul de rând nu cunoaşte semnificaţia pe care o poate avea cuvantul oglindă, el cunoaşte doar sensul şi utilitatea acestui ''obiect''. Ăsta este omul modern.
_______________________________________ Lumea sunt eu: Eram cum sunt si azi, vagabond. Mintea celorlalti exista numai ca ipoteza a mintii mele. Lumea e asadar reprezentarea mea, lumea e sufletul meu, lumea sunt eu. Si oamenii? Marionete pretentioase ale teatrului meu interior, figurine grabite in pupila mea.
|
|
| pus acum 17 ani |
|
Bloody
Moderator
 Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 12
|
|
Nu toti sunt asa cum spui.E adevarat ca majoritatea nu se gandesc la lucrurile simple,poate din frica,poate din nepasare etc.Insa,este interesant ceea ce ai spus deoarece si eu m-am intrebat la fel.Nu numai in legatura cu oglinda,ci si cu alte lucruri atat de simple,incat unii nu le observa din cauza nepasarii sau stiu eu ce altceva.....Parerea mea este ca lucrurile astea ar trebui scoase in evidenta mult mai mult. De exemplu intr- o poza alb/negru,eu cel putin,observ mai repede si mai bine sensul pozei,decat in cele colorate.Dar multa lume nu vede ce este mai important in jurul lor:si anume lucrurile simple !
_______________________________________ FITI LIBERI DEOARECE IN FOND E TOT CE CONTEAZA !!!
|
|
| pus acum 16 ani |
|