RYFO
Release Yourself From Oppression -=Pentru cei care au ceva de spus si nu au/stiu unde sa o faca=-
Lista Forumurilor Pe Tematici
RYFO | Reguli | Inregistrare | Login

POZE RYFO

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
morena28
Femeie
25 ani
Bistrita Nasaud
cauta Barbat
27 - 52 ani
RYFO / Exprima-te / Manifest pentru cultura? Moderat de Ash, Bloody, Never Trust Men
Autor
Mesaj Pagini: 1
InoCelRoz
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 21

Manifest pentru cultura

     Ma scarbeste aceasta situatie,incep ostentativ.Ma scarbeste ideea de a ma afla aici,sub jugul indobitocitor al unui sistem bolnav,schilod,orb,pastilat-sedat.
    Viitoarea generatie va fi controlata de microcipuri,actuala generatie nici nu mai are nevoie de asa ceva,pentru ca e deja indoctrinata destul.
Daca se ridica cel de sus si spune "Sariti!",cei de jos sar automat.Nimeni nu se opreste sa se gandeasca "De ce as face-o?".
Ma sperie ideea undei societati controlate de maini invizibile,ma sperie microcipurile,tranzactiile electronice,bazele de date,culturile mascate ale personalitatilor.Ne lasam modelati de ceva care vrea doar putere,iar puterea se obtine prin control,deci ce vor vrea mainile sa aiba?Masele devin tot mai legate la ochi sperand intr-un maine promis de prea multe ori.
Romanii,de la 14 la 44 de ani se regasesc in manele,meciuri de forbal,seminte,reclame si consum de "Unirea",in Acces Direct si in OTV.Doar mie mi se pare trist?Stirile de la ora 5 sunt zilnic fie despre vreo copila de 13 ani violata si lasata insarcinata de vreo ruda de gradul intai,fie despre vreun Vasile,care in urma consumului a o jumatate de litru de tuica la birtul comunal si-a violat si ucis matusa de 75 de ani.Scandaluri de coruptie si oile lui Gigi apar saptamanal la televizor.Despre un amic care a murit batut in fata a 5 politisti pana la sange nu s-a scris nimic,nu s-a spus nimic la ProTV.
Nimeni nu s-a dus sa faca un reportaj despre individul care l-a omorat,in schimb "Nikita" si "Eleva Porno" si-au impartit parerile in direct.
    Batrani fara casa mor de frig pe strazi,batrani mor de frig in case,in Pipera se ridica vile.
Si cand vezi reformele aduse de generatia de ieri pentru generatia de azi,nu te sperie ce va fi cea de maine?
Invatamantul s-a redus la profesori prost platiti care sunt priviti ca ultimii oameni si elevi cu castile in urechi,a caror activitate se rezuma la a downloada referate de pe internet si a-l venera pe Guta.
Si nu putem sa fim mirati de acest lucru pentru ca daca mergi si intrebi prin scoli,e de mirare daca stie vreun elev cine au fost Florian Pittis sau Laura Stoica,cine e Ada Milea si ce a insemnat domnul Pruteanu.
Dar facand abstractie de aceste lucruri,problema e mult mai adanca.La nivel de mentalitate se dezvolta o boala,raspandindu-se cu viteza,o ignoranta si o indobitocire in masa.Unde vom ajunge in ritmul asta?Eminescu a devenit in ochii tineretului un sifilitic,Stanescu un alcoolic,Cioran un nebun care gandea prea mult,Paler un nume fluturat in presa.
La concerte de folk merg oamenii de 40 si ceva de ani,tinerii sunt la Akcent.
Si atunci sa ne prostituam intelectual pentru a rezista?
NU!
Acesta este un manifest pentru cultura,pentru arta care trebuie sa se prostitueze sau sa moara de foame,pentru poezia care aproape ca a murit deja,pentru actorii cu ulcer,pentru jurnalistii integri si concediati,pentru toti intelectualii someri,pentru cei care citesc inca Cioran,pentru cei batuti din cauza ca poarta tricouri negre si citesc Minulescu,pentru manualele de istorie necenzurate,pentru profesorii amenintati care nu dau 10 pe linie,pentru aparatorii dreptului la libera exprimare,pentru a putea spune ca nu crezi in sistem,pentru a-l putea injura pe Iliescu,pentru amintirea vie a celor care au luat glontul la Revolutie,pentru ce a insemnat Pruteanu,pentru salvarea generatiei de maine,pentru Eminescu,Stanescu,Macedonski,Arghezi si Blaga,pentru credinta in ceva nou,pentru credinta in altceva decat ortodoxismul,pentru un Dumnezeu care citeste Nietzsche,pentru ratiune,pentru biblioteci,pentru adevaratii scriitori ai secolului 21,pentru cei nepromovati,pentru non-comerciali,pentru grafitti,pentru ziua de maine.Pentru toate astea si pentru spirit....PROTESTEZ!


                                                                             Ash


Eu unul nu inteleg de unde revolta asta. Cand au stat lucrurile mai bine? Ma intreb daca incerci sa faci comparatie aici cu un trecut mai bun sau cu un univers paralel utopic.

Cat despre cipuri si baze de date etc. mi se par un lucru bun. Controlul asta nu se face la nivelul personalitatii si a deciziilor morale ci doar la nivelul faptelor. Adica ne-ar putea scapa de o gramada din stirile de la ora 5 in momentul in care vor fi aplicate cum trebuie. Aici te cam contrazici singura. hugs.

Normal ca in trecut Eminescu era mai citit pentru ca era publicat peste tot, ziare reviste etc. Acum asta nu isi mai are rostul pentru ca nu cred sa existe vreun roman care sa nu aiba vreun volum de Eminescu in casa. Daca il citeste sau nu treaba lui. Ca el a fost sifilitic, ca Nichita a fost alcolic, asta e adevarat dar nu cred ca influenteaza modul in care le sunt citite scrierile. In schimb Cioran nu cred ce era unul care gandea prea mult ci pur si simplu un teribilist. Ce copil normal joaca fotbal cu craniile prin cimitir? Mie imi displace perspecitva lui si o consider ca fiind a unui om care are prea multe probleme psihice si personale ca sa poata scoate o judecata  obiectiva de valoare.

Pomenesti aici numele unei elite culturale, in mare parte a trecutului, care e privita acum intr-o aura aproape mistica. Exista si acum oameni mari care sunt promovati si care chiar merita si care la randul lor intr-un viitor indepartat sau nu, vor avea propria lor legenda si cineva se va intreba,ca si tine, ce sa intamplat si cum de a decazut atat lumea de nu ii mai citeste. cat despre arta care se prostitueaza, nu e nici pe departe asa. Daca vrei un exemplu ia-l pe Cartarescu. Are principii solide, si slava Domnului nu moare de foame. E un perpetuum mobile care pana la urma este normal avand in vedere ca lucrurile evolueaza si in mare parte un scriitor e legat de problemele timpului in care traieste, ca sa nu mai vorbim ca ideile culturale se schimba cu timpul.

Avem acum mai multi intelectuali decat au existat vreodata pe planeta asta, si sincer, daca toata lumea ar merge pe directia asta ar fi o lume tare plictisitoare.


_______________________________________
It is said that his enemies would go blind from over-exposure to pure awesomeness!

pus acum 17 ani
   
Sc0rp†0n
Administrator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 47
Nu mai pot. Prostie, prostie, prostie; ca sa citez din .... ( afla singur )
In postul tau sunt o multime de aberatii. Cu toate astea, pentru inceput, am sa ma leg doar de cele pur tehnice si de informatie.
Eminescu nu a suferit niciodata de sifilis si cu atat mai putin sa moara din aceasta cauza. Nu era bolnav de sifilis, asta asa pentru cultura ta generala.
Daca Nichita a fost sau nu un alcoolic, ramane de vazut; Insa, de ce dracu trebuie de fiecare data cand apreciem pe cineva sau cand citim ceva din cineva sa ne raportam la o bibliografie buna sau mai putin buna? De ce de fiecare data trebuie sa improscam si sa aducem geniul la noi daca noi nu putem sa ne ridicam la nivelul lui?  Tot ceea ce conteaza este opera lui, atat. Acolo o sa il gasim pe Eminescu, pe Nichita, etc. Nu in niste bibliografii tampite.
Cat despre Cioran, un om cu probleme? Gresit, daca tu nu ai reusit sa ajungi la el este problema ta proprie si personala. Daca ajunge expert in problematica mortii la frageta varsta de 23 de ani, asta este doar pentru ca a stiut bine despre ce vorbeste. Istoria, Romania a avut si inca mai are nevoie  de oameni ca el.
Cartarescu! hmmm!
"Cărţile mele sunt ca apa. Cărţile marilor genii sunt ca vinul. Din fericire, toată lumea bea apă."
Cam asta e Cartarescu. Cu exceptia unor eseuri bune, poezii si a unei carti, nimic, doar apa. Nu mai vreau sa citesc lucruri simple, ma plictisesc, ma tampescu, nu il vreau pe Cartarescu si cu atat mai mult ca si jurnalist; un dezastru, ar putea sa invete putin de la C.T.P.
Timpul trece, timpurile se schimba e adevarat, dar genile raman. Nu trebuiesc uitate, renegate si sa privim lipsa lor din cunostintele maselor ca un lucru normal.

Atat deocamdata, poate am sa revin!

PS: Ai cam gresit locul unde ai ales sa faci acest post, priveste mai atent!


_______________________________________
Lumea sunt eu: Eram cum sunt si azi, vagabond. Mintea celorlalti exista numai ca ipoteza a mintii mele. Lumea e asadar reprezentarea mea, lumea e sufletul meu, lumea sunt eu. Si oamenii? Marionete pretentioase ale teatrului meu interior, figurine grabite in pupila mea.

pus acum 17 ani
   
InoCelRoz
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 21
La Eminescu nu ma pronunt, probabil am citit in vreuna din biografiile de care vorbesti. La Stanescu, am aflat de la martori oculari de increder si prieteni de betie de-ai lui, cum ar fi tatal meu.

Cat despre magnificul Cioran ma intreb ce dracu inseamna expert in problematica mortii. experti in aceasta problematica is doar aia care au murit dar din pacate nu s-a intors niciunul sa ne povesteasca (Iisus nu se pune). De ce are nevoie romania de Cioran? Nu-s destui nebuni si emo kids aici? Acum intr-un ton mai serios tu crezi ca un om care la 16 ani dezgroapa cranii si joaca fotbal cu ele  are o dezvoltare psihologica normala, intreaba orice psiholog (si aici nu e vorba de o biografie proasta). In fine nu are rost sa dezvoltam subiectul pentru ca nu despre asta e vorba aici.

Priveste atent citatul din Cartarescu. Cred ca nici un scriitor de mana a zecea nu ar folosi o greseala precum "marile genii"(exista si micile genii?). Aici e clar vorba de o ironie la adresa  snobilor. cartarescu stie ca un scriitor degeaba scrie pentru o elita pentru ca doar o mana de oameni vor percepe mesajul. Adevaratul scriitor stie sa transmita mesajul in asa fel incat se fie perceput de o masa mai mare de oameni. Mai ia la mana odata pe cartarescu, eu unul nu cred ca avem un scriitor mai sensibil in prezent.

at despre postat, nu am gasit un loc mai potrivit, avand in vedere ca in topicul cu articolul nu imi era permis sa postez.


_______________________________________
It is said that his enemies would go blind from over-exposure to pure awesomeness!

pus acum 17 ani
   
Sc0rp†0n
Administrator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 47
Eu nu stiu daca ai citit indicatiile, dar despre articolele de acolo ... se vb in exprima`te.
Citatul nu este din Cartarescu, Cioran nu juca fotbal cu cranii si asa mai departe. Atat timp cat nu ai studiat Cioran te rog sa nu te pronunti asupra lui. In continuare am sa ma indoiesc de talentul de scriitor a lui Cartarescu, iar sensibilitatea lui este atat de insensibila incat ma face sa vomit, dar nu am sa fac asta ca mama mi`a spus ca nu e frumos sa vomiti in public.
Eminescu a fost ucis, ca sa sti si tu de catre un nebun cu o piatra.
Cam atat.

Poate ca in ceea ce il priveste pe Cartarescu sunt subiectiv, dar asta e parerea mea.

PS: Partea cu marile genii este doar o extrapolare si in original suna cu totul altfel. Ce ai citit tu este o traducere din Mark Twain.


_______________________________________
Lumea sunt eu: Eram cum sunt si azi, vagabond. Mintea celorlalti exista numai ca ipoteza a mintii mele. Lumea e asadar reprezentarea mea, lumea e sufletul meu, lumea sunt eu. Si oamenii? Marionete pretentioase ale teatrului meu interior, figurine grabite in pupila mea.

pus acum 17 ani
   
InoCelRoz
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 21
in toate suntem subiectivi.
am citit cioran, am vizitat locurile natale destul de de, Rasinariul fiind la 10 km de sibiu si cu toate astea imi mentin parerea.
vezi ca era un articol in national geografic despre cioran, si chiar un interviu cu el in care sustine cele spuse de mine.


_______________________________________
It is said that his enemies would go blind from over-exposure to pure awesomeness!

pus acum 17 ani
   
Ash
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 53
Scuzati-mi pentru inceput intarzierea in postarea unui raspuns la comment.As dori sa spun ca exact acele mase de oameni pentru care ar trebui sa scrie un autor bun,dupa cum spuneai.se tampesc.Daca in asta consta cu adevarat talentul,unde sunt toti acei intelectuali de care vorbesti?Unde sunt cartile secolului 21,care sa educe folosind un limbaj accesibil?Aici tu nu ai sens.Eu vorbesc despre o mentalitate gresita si despre drumul pe care a luat-o Romania.Tu cum vezi viitoarele generatii?Pentru ca eu personal nu pot trece de imaginea de manelist mancator de seminte care n-are pic de cultura generala.
In problema Cioran,e posibil sa fi fost nebun...esti sigur ca asta ar trebui sa retinem despre el?De ce sa desconsideri scrierile lui pentru ca se juca cu cranii,ca ce chestie?Prefer sa nu ma limitez la un singur punct de vedere si sa privesc si din perspectiva lui.
La fel si cu Stanescu...de ce mi-ar pasa ca era alcoolic atata timp cat prin el am vazut dragostea ca matematica a vietii?
Exista baze ale unui pachet de cunostinte pe care nu ai cum sa le pui fara sa citesti acesti "monstri sacrii" ai literaturii.
Ti se pare ca Romania e bine?Ma uimeste,cred ca esti printre putinii care sustin asta.Daca tu in momentul de fata vezi doar "roz in fata ochilor" si nu te gandesti la directia in care lucrurile merg,nu pot face altceva decat sa iti respect alegerea.In orice revolutie au fost si aceia care au stat deoparte si au inchis ochii.Dar eu una consider situatia cel putin trista,de aceea incurajez actiunile care informeaza,culturalizeaza si promoveaza de fapt gandirea libera.
Ma revolt de altfel,pentru ca acest tip de abordare nu mi se pare corecta,pentru ca nu vreau ca adevaratele valori(ma rog,cele care mie mi se par adevarate) sa fie uitate.Repet,nu vreau sa ajung sa vad o Romanie plina de muncitori necalificati cu IQ mai mic decat numarul de la pantof.
Ceea ce vreau eu este o schimbare de mentalitate,care a fost posibila si in trecut,in timpul Junimii de exemplu,deci nu e vorba de niciun univers utopic.
Daca tu vezi lucrurile diferit,ti-am spus,nu pot decat sa accept asta.
Fiecare cu parerea lui...


_______________________________________
Sapientia ars vitae est...

pus acum 17 ani
   
Ash
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 53
Cat despre bazele de date....daca vrei sa darami spiritul unui om,ii iei libertatea.Ii iei dreptul la intimitate,la exprimare,la o alta opine care nu e bine vazuta,il transformi din unic in stereotip.Lucrurile ca aceste cipuri nu nust decat alte metode de a controla masele mai usor,de a supune.Nu cred ca s-a gandit guvernul la asta doar de dragul nostru,ca sa nu mai purtam bani si acte dupa noi....permite-mi sa fiu sceptica aici

_______________________________________
Sapientia ars vitae est...

pus acum 17 ani
   
InoCelRoz
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 21

Scuzati-mi pentru inceput intarzierea in postarea unui raspuns la comment.As dori sa spun ca exact acele mase de oameni pentru care ar trebui sa scrie un autor bun,dupa cum spuneai.se tampesc.

mie nu mi se pare ca se tampesc. cand spui "se tampesc" in mod evident faci comparatie cu un moment din trecut, pentru ca altfel nu ar avea logica fraza. sa o luam logic. vorbind in procente, un numar mult mai mare de oameni stiu acum sa scrie si sa citeasca decat stiau in trecut. asta inseamna ca mai multi au sansa sa urmeze o cale in aceasta directie. Din ce vad in jurul meu nu mi se pare ca lumea se tampeste, in cel mai rau caz stagneaza.
Daca o sa ajungi prin Sibiu, iti pot prezenta o multime de intelectuali care nu fac neaaparat parte din elita culturala sau o meserie in directia asta.


Tu cum vezi viitoarele generatii?Pentru ca eu personal nu pot trece de imaginea de manelist mancator de seminte care n-are pic de cultura generala.

cam la fel cum este si generatia actuala, impartita. si nu cred ca diversitatea a fost vreodata un lucru rau. si nu cred ca noi oamenii suntem asa diferiti, la un adica imi plac la nebunie semintele .


In problema Cioran,e posibil sa fi fost nebun...esti sigur ca asta ar trebui sa retinem despre el?De ce sa desconsideri scrierile lui pentru ca se juca cu cranii,ca ce chestie?Prefer sa nu ma limitez la un singur punct de vedere si sa privesc si din perspectiva lui.


actul de a juca fotbal cu craniile in copilarie indica niste traume psihice serioase.  eu unul nu am cunoscut nici un nebun care sa nu gandesca subiectiv. de citit l-am citit si ii cunosc perspectiva. vezi tu, intotdeauna am considerat ca o opera poate fi inteleasa pe deplin doar cunoscand atat personalitatea artistului cat si contextul social politic in care a fost creata. evenimentele care au dus la acea creatie. aici nu m-a prea convins cioran, nu exista echilibru .dar cum spui tu, las sa avem si noi un nume mare in cultura universala ca da bine la CV.


La fel si cu Stanescu...de ce mi-ar pasa ca era alcoolic atata timp cat prin el am vazut dragostea ca matematica a vietii?

dupa cum am mai spus pe undeva, il consider pe Stanescu unul din cei mai mari poeti ai nostri. nu am nimic impotriva betiei .


Exista baze ale unui pachet de cunostinte pe care nu ai cum sa le pui fara sa citesti acesti "monstri sacrii" ai literaturii.

exita atati monstri sacri ai literaturii incat nu ai avea timp toata viata sa ii citesti pe toti. si daca ai incerca sa-i citesti (si chiar ar reusi) pe toti ar fi o viata irosita.


Ti se pare ca Romania e bine?Ma uimeste,cred ca esti printre putinii care sustin asta.Daca tu in momentul de fata vezi doar "roz in fata ochilor" si nu te gandesti la directia in care lucrurile merg,nu pot face altceva decat sa iti respect alegerea.In orice revolutie au fost si aceia care au stat deoparte si au inchis ochii.Dar eu una consider situatia cel putin trista,de aceea incurajez actiunile care informeaza,culturalizeaza si promoveaza de fapt gandirea libera.


is indragostit, ce vrei?)
nu zic ca e bine, ca e rau, ca e mai rau. nu mai poate exista o revolutie culturala, o noua renastere, tocmai pentru ca nu mai exista un ev mediu. tocmai pentru ca se gandeste liber si exista opinie. sincer revolutia ta culturala mi se pare mai degraba o revolutie bolsevica decat o renastere. instaurarea unui regim totalitar cultural, ceea ce eu gasesc inacceptabil, pentru ca omoara tocmai ceea ce incerci tu sa aperi, gandirea libera.
in timpul junimii, lucrurile nu au fost chiar asa de diferite fata de renastere. o mare parte din populatia tarii erau tarani fara pic de carte, sau tarani abia orasenizati. o elita intelectuala a avut un asa mare impact pentru ca exista o baza maleabila. acum exista prea multe categori de oameni si grupuri sociale pentru a incerca ceva atat de universal.


Cat despre bazele de date....daca vrei sa darami spiritul unui om,ii iei libertatea.Ii iei dreptul la intimitate,la exprimare,la o alta opine care nu e bine vazuta,il transformi din unic in stereotip.Lucrurile ca aceste cipuri nu nust decat alte metode de a controla masele mai usor,de a supune.Nu cred ca s-a gandit guvernul la asta doar de dragul nostru,ca sa nu mai purtam bani si acte dupa noi....permite-mi sa fiu sceptica aici


din nou, nu vad cum noul cip imi limiteaza personalitatea, influenteaza deciziile morale (eventual le influenteaza in bine ca ma gasesc mai repede daca fac ceva rau si imi e mai frica), sau imi violeaza intimitatea. cu ce e diferit cipul de identitate fata de cartea de identitate in afara de faptul ca il porti sub piele? iti spun sincer acest cipa ar fi o binecuvantare pentru mine ca mi-am pierdut buletinul de 3 ori pana acum. cat despre cartile de credit chiar cred ca sunt utile.  si sincer, stereotipizarea este una din cele mai vechi teori a conspiratiei(si in ceea ce priveste aceste teori chiar cred ca lumea citeste prea mult).

a, si imi cer scuze la randul meu pentru raspunsul intarziat.

Modificat de InoCelRoz (acum 17 ani)


_______________________________________
It is said that his enemies would go blind from over-exposure to pure awesomeness!

pus acum 17 ani
   
Ash
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 53
Mai,eu nu vreau sa reinviu U.R.S.S-ul si sa dau cu carti in oameni,dar chiar gandim foarte diferit aici.Eu cred ca diversitatea ar trebui sa apara in alte domenii.Pentru ca desi toti gandim si toti gandim diferit,unii gandim asa de putin    ca iti vine sa plangi.
Si nu fac nicio comparatie cu trecutul,se vede ca nu ai mai stat de ceva timp intr-o scoala...situatia e trista asa cum e,pentru ca ne consideram o lume evoluata,moderna,dar nu avem valori morale fundamentale(adica daca esti educat nu neaparat in sensul de citit,pentru ca inteleg ca nu pot toti fi intelectuali,dar macar din punct de vedere social,nu o sa persecuti un om si nu o sa ii dai in cap literalmente pentru ca are o carte in mana si un tricou negru pe el)
Deci exista o problema de abordare.
Ca nu citesc toti oamenii?Stiu,nu am pretentia sa fie toti incredibil de docti,dar macar sa incurajeze lucrul asta.Nu cred ca ma poti contrazice cand spun ca Alexandre Dumas e mai benefic pentru un copil de clasa a patra decat 14 ore de Counter Strike.

Cat despre problema cu cip-urile,e vorba de controlul maselor.Adica,te vor putea monitoriza exact,iti vor putea invada oricand intimitatea si desigur,controla mult mai usor.
Bine,tu esti indrsgostit pana peste cap,asa ca ar putea da meteoritul ca tot n-ar conta


_______________________________________
Sapientia ars vitae est...

pus acum 17 ani
   
InoCelRoz
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 21
nu stiu ce sa zic de persecutie...nu este unilaterala cate vreme intr-un anumit grup de oameni cuvantul manelar este deja o injuratura. e si asta un mod de persecutie chiar daca nu e fizic.

la punctul 2 o sa zic doar atat: nu subestima puterea counter strikeului de a te elibera de stres. sincer cred ca pentru un copil de 11 ani dumas ar fi cam stresant si greoi adaugat la 7-8 ore de scoala pe zi. "daca-i copil lasa-l sa se joace"

nu vad la ce m-ar deraja monitorizarea cata vreme nu-mi influenteaza personalitatea, principiile si deciziile.

Si vine meteoritul, de fapt nu e meteorit, e o planeta care se cheama Nibiru si se ciocneste cu pamantul in 2012...sigur ai auzit.


_______________________________________
It is said that his enemies would go blind from over-exposure to pure awesomeness!

pus acum 17 ani
   
darkhhunter
Membru

Din: Cluj Napoca
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 133
Maniacilor!

PS:

InoCelRoz a scris:

Si vine meteoritul, de fapt nu e meteorit, e o planeta care se cheama Nibiru si se ciocneste cu pamantul in 2012...sigur ai auzit.


Nu`i chiar asa :P asa credeam si eu... Recomand un film documentar: Nostradamus - 2012

Modificat de darkhhunter (acum 17 ani)


_______________________________________
-- Why should one even bother if, in the end, everything goes to waste?... --

pus acum 17 ani
   
TheSeeker
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 10
Stati linistiti  in privinta unei amenintari cosmice. Din  punct de vedere stiintific planeta Nibiru nu a fost descoperita. Este doar una dintre numeroasele scenarii ale sfarsitul lumii, preluate din mitologie.
Oamenii de stiinta considera ca orbita asteroidului Apophis ar putea  reprezenta un real pericol pentru omenire. Aceasta ar putea fi deviata la trecerea pe langa planetele gigant ale Sistemului Solar, existand posibilitatea, mica totusi, de coliziune a acestuia cu Terra. Dar nu avem de ce sa ne facem prea multe griji, totul reducandu-se de fapt la un joc al probabilităţilor.   


_______________________________________
Încredinţaţi-vă visurilor, deoarece în ele stă ascunsă uşa ce dă spre eternitate

pus acum 17 ani
   
InoCelRoz
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 21
eu nu as trece asa usor peste nibiru. stiu din surse de incredere ca e populata cu giganti. nibiru era o gluma ca sa se mai destind din tensiune, si nu are rost sa ducem discutia aici pe directia asta.

_______________________________________
It is said that his enemies would go blind from over-exposure to pure awesomeness!

pus acum 17 ani
   
InoCeaAlba
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 35
iata ce am gasit eu! sustinanad ideea celuilalt Ino, cum ca nici mai demult nu au stat lucrurile altfel, atata doar ca prin anii 1920 nu existau manelele si ca nu se intampla in Romania ci in Spania. in rest...e vreo diferenta? Va invit sa cititi manifestul scris de Salvador Dali.



manifestul antiartistic / manifestul galben
poezie [ ]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
de Salvador Dali [Salvador_Dali ]



salvador dali, sebastia gasch, luis montanya
barcelona, martie 1928


în prezentul manifest am eliminat din atitudinea noastră orice curtoazie
toate discuţiile cu reprezentanţii culturii catalane contemporane – artistic negativă, chiar dacă e eficace în alte domenii – au fost inutile
toleranţa sau corectarea duc la degenerări şi la lamentabile confuzii ale tuturor valorilor, la atmosfera spirituală cea mai irespirabilă, la cea mai pernicioasă influenţă
exemplu: la nova revista
ostilitatea violentă, în schimb, situează în mod clar valorile şi poziţiile

am eliminat orice argumentare

există o bibliografie enormă şi marele efort al artiştilor de astăzi pentru a le înlocui

am eliminat orice lirism
am eliminat orice filosofie în favoarea ideilor noastre
ne limităm la cea mai obiectivă enumerare a faptelor
ne limităm la a indica grotescul şi tristul spectacol al vieţii intelectuale catalane de astăzi care stagnează într-o atmosferă mărginită şi putredă

îi prevenim pe toţi cei care n-au fost încă contaminaţi de infecţie
problemă de simplă asepsie spirituală

ştim că nu vom spune nimic nou
dar suntem conştienţi că aceasta este baza a tot ceea ce e mort astăzi şi a oricărei noutăţi care are posibilitatea de a se crea

trăim într-o epocă nouă de o intensitate poetică neprevăzută

maşinismul a revoluţionat lumea
maşinismul antiteză a futurismului circumstanţial indispensabil
a verificat schimbarea cea mai profundă pe care a cunoascut-o vreodată omenirea

o mulţime anonimă antiartistică colaborează prin efortul ei zilnic la afirmarea noii epoci, trăind în acelaşi timp în armonie cu timpul ei

este pe cale să se formeze o stare de spirit post-maşinistă
artiştii de astăzi au creat o artă nouă în acord cu această stare de spirit
în acord cu epoca

aici totuşi au continuat să vegeteze idilic:
cultura catalană actuală nu aduce bucurie epocii noastre
nimic mai primejdios
mai fals
mai denaturat

îi întrebăm pe intelectualii catalani:
la ce a folosit fundaţia bernat-metge dacă
şi acum
confundaţi grecia antică cu dansatoarele pseudo-clasice

afirmăm că sportivii sunt mai aproape de spiritul greciei decât intelectualii noştri
adăugăm că un sportiv lipsit de noţiuni artistice şi de orice erudiţie este mai apt să simtă arta şi poezia de astăzi decât intelectualii miopi stânjeniţi de o preocupare negativă
pentru noi grecia se continuă în rezultatul numeric al unui motor de avion
în ţesătura antiartistică de producţie anonimă engleză destinată golfului
în nudul music-hall-ului american

notăm că teatrul a încetat să existe pentru unii şi aproape pentru toţi
notăm că virgulă concertele conferinţele şi spectacolele curente de astăzi sunt pentru noi în general
sinonime cu nişte locuri irespirabile şi cu totul plictisitoare
dimpotrivă fapte noi pline de o intensă bucurie şi jovialitate reţin atenţia tinerilor de azi

există cinematograful
există stadionul boxul tenisul şi alte sporturi
există muzica populară de astăzi jazzul şi dansul actual
există salonul automobilului şi al aeronauticii
există jocurile de pe plajă
există concursurile de frumuseţe în aer liber
există defilarea manechinelor
există nudul sub lumina electrică în music-hall
există muzica modernă
există autodromul
există expoziţiile de artă ale artiştilor moderni
există chiar o mare uzină şi transatlantice uriaşe
există o arhitectură de azi
există unelte obiecte mobile ale epocii actuale
există literatură modernă
există poeţi moderni
există teatru modern
există gramofonul care este o mică maşină
există aparatul fotografic care este o altă mică maşină
există ziare de informare ultrarapidă şi foarte vastă
există enciclopedii de o erudiţie extraordinară
există ştiinţa într-o mare activitate
există critică orientată şi documentată
există etc etc etc
există în sfârşit o ureche imobilă pe o mică dâră dreaptă de fum

denunţăm influenţa sentimentală a locurilor comune rasiale ale lui guimera
denunţăm sensibilitatea maladivă servită de orpheo catala cu repertoriul său învechit de cântece populare adaptate şi denaturate de oamenii cei mai nepricepuţi în ale muzicii şi chiar de compoziţii originale ne gândim cu optimism la corul acelor revellers americani
denunţăm lipsa absolută de tinereţe la tinerii noştri
denunţăm lipsa absolută de decizie şi de îndrăzneală
denunţăm frica de fapte noi de cuvinte de riscul ridicolului
denunţăm ambianţa putredă a cercurilor de prieteni şi personalităţile din artă
denunţăm lipsa absolută de cunoştinţe a criticilor privind arta de azi şi arta de ieri

îi denunţăm pe tinerii care pretind că repetă pictura antică
îi denunţăm pe tinerii care pretind că imită literatura antică

denunţăm arhitectura de stil
denunţăm arta decorativă care nu urmează standardizarea

îi denunţăm pe pictorii de copaci răsuciţi

denunţăm poezia catalană actuală, făcută de cei mai pisălogi maragalieni
denunţăm otrăvurile artistice pentru copii de tip jordi
pentru bucuria şi înţelegerea copiilor nimic nu-i mai adecvat decât rousseau picasso chagall
denunţăm psihologia băieţilor care cântă roso roso

în final ne reclamăm de la marii artişti de astăzi de cele mai diverse tendinţe şi categorii:
picasso, gris, ozenfant, chirico, joan miro, lipchitz, brâncuşi, arp, le corbusier, reverdy, tristan tzara, paul elouard, louis aragon, robert desnos, jean cocteau, garcia lorca, stravinsky, maritain, raynal, zevros, andre breton


manifest pentru cultura? iata gasit eu! sustinanad ideea celuilalt ino, cum nici mai demult stat

40.6KB

Modificat de InoCeaAlba (acum 17 ani)


_______________________________________
voi iubi totul ca sa nu tip.

pus acum 17 ani
   
darkhhunter
Membru

Din: Cluj Napoca
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 133

TheSeeker a scris:

Dar nu avem de ce sa ne facem prea multe griji, totul reducandu-se de fapt la un joc al probabilităţilor.


Griji? :| Eu le numesc sperante... =.="


_______________________________________
-- Why should one even bother if, in the end, everything goes to waste?... --

pus acum 17 ani
   
Bloody
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 12
''InoCelRoz''  ai grija cu vocabularul aici.te rog cenzureaza data viitoare sau abtine-te.Mersi

_______________________________________
FITI LIBERI  DEOARECE IN FOND  E TOT CE CONTEAZA !!!

pus acum 17 ani
   
Bloody
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 12
Si as dori sa mai adaug ceva la discutia asta maaaareee: Scorpion are dreptate(fara suparare).

_______________________________________
FITI LIBERI  DEOARECE IN FOND  E TOT CE CONTEAZA !!!

pus acum 17 ani
   
InoCeaAlba
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 35
Bloody, te rog sa dai argumente la ambele posturi, ca sa aiba sens, nu de alta.

_______________________________________
voi iubi totul ca sa nu tip.

pus acum 16 ani
   
InoCelRoz
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 21
ce fel de vocabular atat de infiorator, socant si obscen am folosit incat sa fie nevoie de observatia ta? exemple te rog.

si de ce sa imi cenzurez opiniile pe un forum cu numele release yourself from opression? cam ilogic... 

live long and prosper


_______________________________________
It is said that his enemies would go blind from over-exposure to pure awesomeness!

pus acum 16 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la