RYFO
Release Yourself From Oppression -=Pentru cei care au ceva de spus si nu au/stiu unde sa o faca=-
Lista Forumurilor Pe Tematici
RYFO | Reguli | Inregistrare | Login

POZE RYFO

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Anne98 25 ani
Femeie
25 ani
Buzau
cauta Barbat
27 - 52 ani
RYFO / Articole / Manifest pentru cultura Moderat de Ash, Bloody, Never Trust Men
Autor
Mesaj Pagini: 1
Ash
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 53
Manifest pentru cultura

     Ma scarbeste aceasta situatie,incep ostentativ.Ma scarbeste ideea de a ma afla aici,sub jugul indobitocitor al unui sistem bolnav,schilod,orb,pastilat-sedat.
    Viitoarea generatie va fi controlata de microcipuri,actuala generatie nici nu mai are nevoie de asa ceva,pentru ca e deja indoctrinata destul.
Daca se ridica cel de sus si spune "Sariti!",cei de jos sar automat.Nimeni nu se opreste sa se gandeasca "De ce as face-o?".
Ma sperie ideea undei societati controlate de maini invizibile,ma sperie microcipurile,tranzactiile electronice,bazele de date,culturile mascate ale personalitatilor.Ne lasam modelati de ceva care vrea doar putere,iar puterea se obtine prin control,deci ce vor vrea mainile sa aiba?Masele devin tot mai legate la ochi sperand intr-un maine promis de prea multe ori.
Romanii,de la 14 la 44 de ani se regasesc in manele,meciuri de forbal,seminte,reclame si consum de "Unirea",in Acces Direct si in OTV.Doar mie mi se pare trist?Stirile de la ora 5 sunt zilnic fie despre vreo copila de 13 ani violata si lasata insarcinata de vreo ruda de gradul intai,fie despre vreun Vasile,care in urma consumului a o jumatate de litru de tuica la birtul comunal si-a violat si ucis matusa de 75 de ani.Scandaluri de coruptie si oile lui Gigi apar saptamanal la televizor.Despre un amic care a murit batut in fata a 5 politisti pana la sange nu s-a scris nimic,nu s-a spus nimic la ProTV.
Nimeni nu s-a dus sa faca un reportaj despre individul care l-a omorat,in schimb "Nikita" si "Eleva Porno" si-au impartit parerile in direct.
    Batrani fara casa mor de frig pe strazi,batrani mor de frig in case,in Pipera se ridica vile.
Si cand vezi reformele aduse de generatia de ieri pentru generatia de azi,nu te sperie ce va fi cea de maine?
Invatamantul s-a redus la profesori prost platiti care sunt priviti ca ultimii oameni si elevi cu castile in urechi,a caror activitate se rezuma la a downloada referate de pe internet si a-l venera pe Guta.
Si nu putem sa fim mirati de acest lucru pentru ca daca mergi si intrebi prin scoli,e de mirare daca stie vreun elev cine au fost Florian Pittis sau Laura Stoica,cine e Ada Milea si ce a insemnat domnul Pruteanu.
Dar facand abstractie de aceste lucruri,problema e mult mai adanca.La nivel de mentalitate se dezvolta o boala,raspandindu-se cu viteza,o ignoranta si o indobitocire in masa.Unde vom ajunge in ritmul asta?Eminescu a devenit in ochii tineretului un sifilitic,Stanescu un alcoolic,Cioran un nebun care gandea prea mult,Paler un nume fluturat in presa.
La concerte de folk merg oamenii de 40 si ceva de ani,tinerii sunt la Akcent.
Si atunci sa ne prostituam intelectual pentru a rezista?
NU!
Acesta este un manifest pentru cultura,pentru arta care trebuie sa se prostitueze sau sa moara de foame,pentru poezia care aproape ca a murit deja,pentru actorii cu ulcer,pentru jurnalistii integri si concediati,pentru toti intelectualii someri,pentru cei care citesc inca Cioran,pentru cei batuti din cauza ca poarta tricouri negre si citesc Minulescu,pentru manualele de istorie necenzurate,pentru profesorii amenintati care nu dau 10 pe linie,pentru aparatorii dreptului la libera exprimare,pentru a putea spune ca nu crezi in sistem,pentru a-l putea injura pe Iliescu,pentru amintirea vie a celor care au luat glontul la Revolutie,pentru ce a insemnat Pruteanu,pentru salvarea generatiei de maine,pentru Eminescu,Stanescu,Macedonski,Arghezi si Blaga,pentru credinta in ceva nou,pentru credinta in altceva decat ortodoxismul,pentru un Dumnezeu care citeste Nietzsche,pentru ratiune,pentru biblioteci,pentru adevaratii scriitori ai secolului 21,pentru cei nepromovati,pentru non-comerciali,pentru grafitti,pentru ziua de maine.Pentru toate astea si pentru spirit....PROTESTEZ!


                                                                             Ash



manifest pentru cultura manifest pentru    ma scarbeste aceasta scarbeste ideea afla

21.4KB

Modificat de Sc0rp†0n (acum 17 ani)


_______________________________________
Sapientia ars vitae est...

pus acum 17 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la