RYFO
Release Yourself From Oppression -=Pentru cei care au ceva de spus si nu au/stiu unde sa o faca=-
Lista Forumurilor Pe Tematici
RYFO | Reguli | Inregistrare | Login

POZE RYFO

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
sayler_moon_19
Femeie
25 ani
Bacau
cauta Barbat
26 - 46 ani
RYFO / Proza / Doua suflete, El si EA!!! Moderat de Ash, Bloody, Never Trust Men
Autor
Mesaj Pagini: 1
Sc0rp†0n
Administrator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 47
Intuneric , clopotele unei biserici se aud batand a moarte, undeva in noapte, pierzandu-se in neant. In camera luminata de cateva lumanari negre, insangerate, se afla doar doua suflete, EL si EA.
EL este un tanar palid cu parul de culoarea abanosului si cu niste trasaturi ale chipului foarte ascutite. Are o privire lipsita de viata, goala, privind undeva in intuneric, in necunoscut. Pe fata lui se observa ceva, este suferinta, suferinta provocata de iubire. Lacrimi ii curg incet pe fata intristata. In cautatura lui se citeste iubirea, cea mai crunta iubire din cate s-au cunoscut vreodata, cea mai patimasa dragoste de la crearea omului … si totusi …
EA este o fata aflata in pragul feminitatii, tanara, aproape o copila, inocenta, imbujorata, cu o privire ce ii tradeaza mereu sentimentele, este o persoana atat de neobisnuita … de o frumusete iesita din comun, o frumusete suspecta, ciudata, cum rar i se intampla unui om sa intalneasca in viata … O FRUMUSETE … DIABOLICA.
El se apropie de ea, este evitat, incearca sa o sarute, iarasi evitat. Incearca sa opreasca suvoiul de lacrimi ce se preling pe obrajii ei, nu reuseste, durerea ei este prea mare pentru a putea fi ucisa de el durerea ei nu poate fi ucisa, ASTA SIMTE EA … dar el stie ca o poate face fericita … ar face orice i-ar cere ea … AR MURI PENTRU EA.
El ii sopteste ceva la ureche, in ochii lui se vede speranta, iar in ochii ei se aprinde o licarire de fericire, o licarire ce seamana cu luceafarul ce dispare dimineata, este SPERANTA … a reusit, el a reusit sa-i trezeasca speranta.
Deodata ea intoarce privirea catre el, zambeste, el reuseste sa-i fure un sarut, mai vrea, ea se apropie de el, usor, cu pasii unei pisici, incepe sa-l sarute, dar nu este un sarut normal plin de pasiune, este unul ce izvoraste din cele mai adanci simtiri ale sufletului omenesc, un sarut ce izvoraste din iubire, iubire ce poate sparge orice granite, ar putea dstruge chiar si portile iadului, O IUBIRE MACABRA.
Deodata, o adiere de vant stinge lumanarile din incapere, in intunericul malefic ce s-a lasat, ei se iubesc, fara ca nimic din afara iubirii lor sa-i poata atinge.
Se aud voci in camera, sunt doar vocile lor, insemnate cu durere, durerea placerii, durerea fericirii, durerea iubirii, frica de toti cei ce vor sa-I desparta, si mai ales CURAJUL de a-i infrunta pe toti cei ce vor avea nesabuinta de a incerca sa le distruga dragostea.
El murmura ceva, este un juramant, un juramant pecetluit cu sangele lui:
- JUR CA TE VOI IUBI O ETERNITATE … JUR!!! Mana-i insangerata prinde mana ei si o strange, nu vrea sa-i dea drumul, este inspaimantat de tot ceea ce ar putea sa se intample daca ii da drumul … O iubeste, si simte ca este iubit.
Sangele lor se amesteca, iubirea lor are sangele ca pecete, acum nimic nu le mai poate distruge dragostea.
Ei stau imbratisati, murmurandu-si soapte de iubire. El si-a vandut sufletul, dar nu Diavolului si nici lui Dumnezeu, ci fetei pe care o iubeste, cea care este alaturi de el, si spera ca va fi mereu.
In camera intunecata domneste o tacere profunda, doar o inima se aude batand, este inima lui. Deodata aceasta tacere funerara este imprastiata de urletul unui lup ce urla la luna, este luna plina, el se gandeste ca ar putea fi un varcolac, zambeste spunandu-si ca asa ceva nu exista.
Intunericul camerei este spulberat de o lumina, este o lumanare aprinsa de ea, la lumina difuza ce se raspandeste in incapere el observa ca cea pe care el o iubeste are buzele insangerate … simte o durere seaca in zona gatului … duce mana intr-acolo … apoi si-o priveste … SANGE.
Soarele isi arata primele raze, dimineata a imprastiat intunericul mortuar al noptii. In camera se observa cateva mici pete de o culoare rosiatica, este chiar pecetea iubirii lor.
El sta alaturi de ea, o saruta, ea zambeste, e fericita. A reusit s-o cucereasca, a reusit s-o faca fericita. Asta e tot ceea ce si-a dorit .. s-o faca fericita
… cu orice pret.
DAR TOTUL ESTE DOAR O DORINTA

doua suflete, ea!!! intuneric clopotele unei biserici aud batand moarte, undeva noapte, neant.

23.4KB


_______________________________________
Lumea sunt eu: Eram cum sunt si azi, vagabond. Mintea celorlalti exista numai ca ipoteza a mintii mele. Lumea e asadar reprezentarea mea, lumea e sufletul meu, lumea sunt eu. Si oamenii? Marionete pretentioase ale teatrului meu interior, figurine grabite in pupila mea.

pus acum 17 ani
   
Pyanopsion
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 4
interesant ce ai scris aici!
totusi, iti sugerez sa renunti la utilizarea majusculelor in interiorul propozitiilor [normal, exceptand cazurile in care trebuie folosite :P]. chestia e ca deranjeaza putin. imagineaza'ti! naratiunea decurge lin si firesc si brusc, un cuvant scris cu majuscule. transmite un sentiment de... agresivitate (?)
am inteles ca vroiai sa accentuezi cuvintele respective, prin folosirea majusculelor. dar ele pot fi accentuate prin constructii sintactice, folosind alte cuvinte. de exemplu, unde ai scris "AR MURI PENTRU EA", puteai sa scrii ceva de genu' "daca dincolo de frumusetea ei diabolica [ca sa faci legatura si cu ce ai scris mai sus] se ascundea un suflet atat de ciudat incat si-ar fi aflat fericirea in moartea lui, el considera ca era lucrul cel mai usor pe care l-ar fi putut face pentru ea". ma rog, cam asa ceva. you get the point. :P
overall, interesanta idee. si frumoasa exprimare, cu mici scapari pe alocuri.
congrats, though! 


_______________________________________
There are four basic food groups: milk chocolate, dark chocolate, white chocolate, and chocolate truffles.

pus acum 17 ani
   
Mirela
Membru nou

Din: Cluj - Napoca
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 17
ah scuze ca te dezaprob total Pyanopsion .. defapt nu transmite nici un semn de agresivitate sau ceva derivat al acestui cuvant . Defapt este un mod prin care se exprima si se deosebeste de altii .. de cei ce scriu. Fiecare om are felul lui de-a fi si fiecare are semnele lui personale ... iar la el cuvintele scrise cu majuscule in mijlocul propozitiilor ne dau de inteles ca este un scriitor ce nu copiaza ci isi foloseste propriile sale idei .
si cum ziceam. e doar o parere.


pus acum 17 ani
   
Pyanopsion
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 4
bine, mirela! nu am zis eu ca el nu are un stil propriu sau ca practica plagiatura. in niciun caz nu asta era intentia mea. ceea ce vroiam sa spun e ca el foloseste, din cate mi'am dat seama, majusculele cu rolul de a accentua anumite cuvinte sau idei, ceea ce se poate face si in alt mod, iar eu i'am oferit o alternativa.
mie, personal, mi se pare agresiv acest stil de a folosi majuscule la mijlocul propozitiilor. adica, merge. dar numai cand ceea ce scrii are tenta persuasiva si are ca scop atragerea oamenilor pentru a impartasi o anumita idee, exprimata in randurile respective.


_______________________________________
There are four basic food groups: milk chocolate, dark chocolate, white chocolate, and chocolate truffles.

pus acum 17 ani
   
TheSeeker
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 10
Nu cred ca transmit agresivitate, e prea mult spus, dar totusi deranjeaza un pic la lectura. Si pe mine ma deranjeaza mai mult ca vrea sa accentueze prin scrierea cu majuscule anumite idei, care pot deruta cititorul de la intelegerea mesajului de ansamblu. Ca si cum "morala" imi este data pe tava, si nu sunt lasat sa o deduc eu.\

_______________________________________
Ξncredinţaţi-vă visurilor, deoarece ξn ele stă ascunsă uşa ce dă spre eternitate

pus acum 17 ani
   
Sc0rp†0n
Administrator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 47
Anumite persoane nu vad in spatele textului. Haideti ca eu am sa vand acest text, cu toate ca nu aveam de gand niciodata sa fac asa ceva. Luati toate cuvintele scrise cu majuscule, si uitati`va bine in jurul lor, o sa descoperiti un alt text( a fost scris pentru cineva ).
Cititi printre randuri, e timpul sa vedem substratul. Daca nu reusiti, am sa il rescriu eu ... astept ...

PS: spor la treaba


_______________________________________
Lumea sunt eu: Eram cum sunt si azi, vagabond. Mintea celorlalti exista numai ca ipoteza a mintii mele. Lumea e asadar reprezentarea mea, lumea e sufletul meu, lumea sunt eu. Si oamenii? Marionete pretentioase ale teatrului meu interior, figurine grabite in pupila mea.

pus acum 17 ani
   
Ash
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 53
EL...EA
EL
EA...O FRUMUSETE...DIABOLICA
ASTA SIMTE EA
AR MURI PENTRU EA
SPERANTA
O IUBIRE MACABRA
CURAJUL
"JUR CA TE VOI IUBI O ETERNITATE...JUR!!!"
SANGE
DAR TOTUL ESTE DOAR O DORINTA!

banuiesc ca depinde de interpretare dar...eu nu-mi imaginez cum s-ar putea concretiza aceste cuvinte daca nu tot dintr-un tipat launtric....asa ca agresiv sau nu,simbolic sau nu,interpretabil sau nu....mi se pare ca aceste cuvinte ghideaza spre adevaratul strigat ascuns printre randurile de mai sus.

desigur,e la fel de posibil sa ma insel...depinde in mare parte de viziunea si perceptia fiecaruia


_______________________________________
Sapientia ars vitae est...

pus acum 17 ani
   
Sc0rp†0n
Administrator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 47
EL si EA (titlul)
EL ( nimic)
EA...O FRUMUSETE...DIABOLICA
ASTA SIMTE EA ... AR MURI PENTRU EA
SPERANTA ... O IUBIRE MACABRA
CURAJUL - JUR CA TE VOI IUBI O ETERNITATE … JUR!!!
… SANGE.
DAR TOTUL ESTE DOAR O DORINTA!

PS: conta "...", de aceea am spus sa ma uitati in jur, de la sange lipseste, dc?; "pentru ca asa vrea poetul" )

Sper ca sau inteles niste lucrui mai bine


_______________________________________
Lumea sunt eu: Eram cum sunt si azi, vagabond. Mintea celorlalti exista numai ca ipoteza a mintii mele. Lumea e asadar reprezentarea mea, lumea e sufletul meu, lumea sunt eu. Si oamenii? Marionete pretentioase ale teatrului meu interior, figurine grabite in pupila mea.

pus acum 17 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la