RYFO
Release Yourself From Oppression -=Pentru cei care au ceva de spus si nu au/stiu unde sa o faca=-
Lista Forumurilor Pe Tematici
RYFO | Reguli | Inregistrare | Login

POZE RYFO

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Kitana 25 ani
Femeie
25 ani
Bucuresti
cauta Barbat
25 - 48 ani
RYFO / Proza / Ai impartit vreodata cu altii inima ta? Moderat de Ash, Bloody, Never Trust Men
Autor
Mesaj Pagini: 1
Sc0rp†0n
Administrator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 47
O poveste care ar trebui sa dea multor persoane de gandit. Sper ca si tu o sa o faci dupa ce ai sa termini de citit.

Intr-o zi, un tanar s-a oprit in centrul unui mare oras si a inceput sa se laude cu frumusetea inimii sale. Nu dupa multa vreme, in jurul lui s-a strans o mare multime de oameni sa vada si sa se minuneze. Nu vedeai pe inima lui nici un semn, nici o fisura. Nu incapea indoiala, nu vazusera o inima mai frumoasa! Tanarul era foarte mandru de inima lui…
Dar a aparut un batranel care s-a invartit putin in jurul lui, apoi a rostit ca pentru sine:
- Mda, oarecum…
Intrigati, tanarul si admiratorii lui i-au spus:
- Cum asa, oarecum?!… Ce, stii vreo inima mai frumoasa?!
Batranul a aratat-o pe a sa: era o inima puternica dar plina de cicatrice, locuri unde bucati din ea fusesera inlocuite cu altele care nu se potriveau exact, colturoasa pe alocuri… Mai mult, din loc in loc ii lipseau bucati intregi, lasand sa se vada rani inca deschise…
- Poate fi asta o inima mai frumoasa?! isi sopteau oamenii. Tanarul radea in gura mare de pretentia batranului, cum ca ar avea o inima “mai altfel”… Dupa ce a examinat atent inima batranului, i-a spus razand:
- - Cred ca glumesti, mosnege! Priveste la inima mea: este perfecta! Pe cand a ta este toata o rana, numai durere…
- Da, a spus bland batranelul. Inima ta arata perfect dar n-as da inima mea pentru a ta. Fiecare cicatrice pe care o vezi reprezinta o persoana careia i-am daruit dragostea mea – asa sunt eu, rup o bucata din inima mea si o dau omului de langa mine, care – adesea – imi da in schimb o bucata din inima lui, care se potriveste mai mult sau mai putin in locul gol ramas in inima mea. Nimeni nu masoara la milimetru, raman margini colturoase dar pe care eu le pretuiesc nespus de mult… pentru ca ele imi amintesc de dragostea pe care am impartasit-o cu cel de langa mine.  Uneori am daruit bucati din inima mea unor oameni care nu mi-au dat nimic in schimb, nici macar o farama din inima lor. Acestea sunt ranile deschise pe care le vezi, gaurile negre ale iubirii… Pastrez locurile astea asa, descoperite, pentru ca s-ar putea ca intr-o zi sa se razgandeasca si sa se intoarca la mine… sa-mi umple locurile goale cu bucati din inimile lor… Nu asta ar trebui sa fie adevarata frumusete a inimii? a incheiat, zambind usor, batranul…
Tanarul a ramas tacut, cu o lacrima in coltul ochiului. S-a apropiat timid de batranel, a rupt o bucata din inima lui perfecta si i-a intins-o, cu mainile tremurand. Batranul a primit bucata, pe care a pus-o pe inima lui. A rupt, apoi, o bucata din inima brazdata de cicatrice, si a pus-o pe inima tanarului. Se potrivea, dar nu perfect, marginile erau cam colturoase… Dar cata fericire era acoolo!
Tanarul si-a privit inima, care nu mai era perfecta dar care acum era mai frumoasa ca niciodata, fiindca in ea pulsa dragoste din inima celuilalt. Cei doi s-au imbratisat, si-au zambit si au pornit impreuna la drum.

Ai impartit, vreodata, cu altii, inima ta?



_______________________________________
Lumea sunt eu: Eram cum sunt si azi, vagabond. Mintea celorlalti exista numai ca ipoteza a mintii mele. Lumea e asadar reprezentarea mea, lumea e sufletul meu, lumea sunt eu. Si oamenii? Marionete pretentioase ale teatrului meu interior, figurine grabite in pupila mea.

pus acum 17 ani
   
TheSeeker
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 10
Surprins plăcut de această povestire, nu am putut să nu mă întreb cum mi-am trait viaţa? Ce rol am jucat? Cel al tânărului care nu a îndrăznit să investească în persoanele de lângă el (nu a vrut să le acorde o bucăţică din inima lui )? sau a bătrânului înţelept care ştia că secretul fericirii nu se ascunde în singurătate ci dimpotrivă, în socializare(cu riscul de a suferi).
     Recunosc că îl invidiez extraordinar pe bătrân;  aş vrea să trăiesc ca şi el momente de fericire alături de persoanele dragi. Să le pot oferi o părticică din mine fără teama de a fi trădat; de a suferi mai târziu
     Parcă uit intenţionat faptul că nimeni nu este perfect, prin însăşi natura noastră. Şi totuşi, sunt egoist dacă nu vreau să primesc în schimbul fărâmei oferite de mine durere? Sau mai rău, indiferenţă (ca şi bătranul care de multe ori a oferit o bucăţică din inima sa dar nu a primit nimic in schimb)?
      Aici ajung la tânărul din povestire. El a încercat să trăiască singur. Nu şi-a asumat riscul de a fi rănit. Atât doar că aici intervine reversul medaliei: neoferind nimic, nu ai de unde să primesti la rândul tău nimic.
      Şi marea întrebare: care este soluţia? Presupun că o cale de mijloc. Din păcate eu n-o văd incă.

Modificat de TheSeeker (acum 17 ani)


_______________________________________
Încredinţaţi-vă visurilor, deoarece în ele stă ascunsă uşa ce dă spre eternitate

pus acum 17 ani
   
Ash
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 53
Am impresia ca nu ar trebui sa cautam o cale de mijloc aici,pentru ca prea rar se intampla sa fie una.Sentimentele aduc de la sine in discutie un paradox,pentru ca daca investesti emotional intr-o relatie,fie ea de orice natura,exista o sansa foarte mare sa fii ranit,sa primesti inapoi si opusul a ceea ce ti-ai dorit.Asa ca orice inceput pe care il accepti,orice implicare a sentimentelor,aduce cu ea riscul unei noi deceptii.
Personal,eu vad situatia altfel...intrebarea nu e "Care ar fi calea de mijloc?" ci "Care ar fi limita?".Cat poti sa suporti,cat poti sa te implici,de cate ori poti avea curajul sa oferi incredere stiind ca poti primi inapoi un pumn in fata,despre asta cred eu ca e vorba.Depinde aici de fiecare persoana in parte si de alegerea sa.


_______________________________________
Sapientia ars vitae est...

pus acum 17 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la